Тячівська громада
Закарпатська область, Тячівський район

Біометан та водень можуть врятувати газотранспортну систему України

Дата: 29.06.2021 19:04
Кількість переглядів: 490

Фото без описуЗаступник Голови Держенергоефективності Юрій Шафаренко виступив на Газовому форумі «Ukrainian Gas Open» і представив потенціал та необхідні кроки для запровадження сфери виробництва біометану та водню в Україні.

Біометан – це очищений біогаз, який за своїми фізико-технічними характеристиками відповідає стандартам на природний газ.

Тобто біометан вже сьогодні може використовуватися діючою розвиненою газотранспортною системою. Практично у всіх регіонах технічно можливо підключити установки з виробництва біометану до мереж.

«Втім наразі газотранспортна система використовується лише на 20%.  Будівництво «Північного потоку-2» несе додаткові загрози. Адже відсутність необхідного тиску в мережі може позбавити частину споживачів  наявності газу. Біометан та водень можуть частково вирішити зазначені питання», - заявив Юрій Шафаренко.

«Потенціал виробництва біометану в Україні – 8 млрд м3 у рік. Для порівняння це близько половини річного імпорту газу та 25% його загального споживання у рік», - пояснив Юрій Шафаренко.

Біометан - універсальне паливо, що може використовуватися для генерації електричної та теплової енергії, заміщення газу, як паливо для авто, а також – для експорту в ЄС.

Юрій Шафаренко також нагадав: «У 2020 році Україна сплатила 7,5 млрд доларів за імпорт енергоресурсів: нафти, вугілля, природного газу. Це кошти, інвестовані в інші країни. Вони могли б залишитися в Україні і сприяти розвитку  потужностям на тих місцевих видах палива, які могли б замістити газ, зберегти газотранспортну систему і економічне становище  країни. Адже кожна гривня, вкладена у власну економіку, повертається 3 гривнями. Це робочі місця, поповнення бюджетів, розвиток економіки».

Виробництво біометану активно розвивається в ЄС, зокрема вже у 17 країнах. На кінець 2019 р. налічувалося понад 700 біометанових потужностей в Європі.

У той же час в Україні виробництво біометану відсутнє. Наразі встановлено 53 біогазові установки, які виробляють 224 млн м3 біогазу у рік. Вони потенційно могли б генерувати 135 млн м3 біометану в рік.

Тому Держенергоефективності спільно з Міненерго та Біоенергетичною асоціацією України розроблено законопроєкт щодо розвитку виробництва та споживання біометану. Таку ініціативу підтримали народні депутати. І наразі в Парламенті зареєстровано відповідний проєкт Закону № 5464 від 05.05.2021 (автор – Андрій Жупанин – народний депутат України, Голова підкомітету з питань газової, газотранспортної галузі та політики газопостачання Комітету ВРУ з енергетики та ЖКП).

Ціль - створення законодавчого підґрунтя для розвитку ринку біометану в Україні, налагодження його експорту в країни ЄС та заміщення природного газу при виробництві електричної та теплової енергії. Тому законопроєктом передбачено:

  • - визначення поняття «біометан»;
  • - механізм верифікації біометану;
  • - процедуру надання гарантії походження біометану;
  • - реєстр виробництва та споживання біометану.

Ще один перспективний напрям, розвиток якого дозволить Україні стати менш енергозалежною та гідним енергетичним партнером ЄС, – це водень. Потенціал виробництва водню із відновлюваних джерел енергії до 2035 року сягає 5,5 млрд нм3 у рік. Загальний потенціал - 337 млрд нм3. Наразі розробляється Стратегія розвитку водневої енергетики України до 2050 року.

«Я впевнений, що розвиток сфери біометану та водню сприятиме економічному розвитку та енергетичній незалежності нашої країни!», - підсумував Юрій Шафаренко.

Із презентацією Ю.Шафаренка можна ознайомитися за посиланням: https://saee.gov.ua/uk/documents/3841

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чи переглядаєте ви YouTube -канал Тячівської громади?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь