Міста-побратими
Місто Тячів уклало угоду про співпрацю з містами (міста-побратими):
м.Буча (Київська область, Україна) - www.bucha.com.ua
Угода про співпрацю укладена 01 жовтня 2006 року у Тячів під час святкування 677-ї річниці від першої історичної згадки про короноване місто Тячів - Дня міста
м.Бардієво (Словакія) - www.bardejov.sk
Угода про відновлення співпраці підписана 01 жовтня 2006 року в м.Тячів під час святкування 677-ї річниці від першої історичної згадки про короноване місто Тячів - Дня міста
Місто Ба́рдієво розташоване на сході Словаччини, на березі річки Топля, поблизу кордону з Польщею. Перша письмова згадки про місто Бардієво датована 1241 роком. В «Ліпотисі руському» розповідається про те, як Данило Галицький «йшов з Угрів до Ляхів» через «Бардейов». Довгий час місто входило до складу Галицько-Волинської держави. Впродовж багатьох років, місто оселили німецькі колоністи, котрі активно його забудовували. А пізніше Бардієво увійшло до складу Угорської держави. У 1376 році, місто отримало титул вільного королівського міста.
Вершиною господарського розвитку міста стало 15 століття, коли міщани розбагатіли, особливо завдяки виробництву полотна. У місті з прилеглими до нього лікувальними санаторіями знаходилися млини, пивзавод, цегельний завод, бойні та міські ваги. Він був центром торгівлі і ремесел. З 16 ст. на Бардієво обрушилися епідемії, війни, пожежі і так місто увійшло в смугу тривалого занепаду.
У 19-му столітті місто поступово почало відроджуватися у банківський сфері та промисловості. У 1883 році місто було засновано завод з виробництва іграшок. Виробничі продукти Бардіївського заводу іграшок виставляються у Відні, Будапешті та на Всесвітній виставці в Парижі.
Важливим моментом в 1893 році стало відкриття залізничного маршруту через Бардієво. Вже в 50-х роках ХІХ століття історичний центр міста було оголошено міським заповідником. У 1986 році місто отримало Європейську премію за реставрацію історичних пам'яток і було внесене до списку культурної спадщини ЮНЕСКО.
Бардієво впевнено досягло чудових результатів в економічній діяльності, розвитку ремісничого виробництва і торгівлі, освіти та заслужено увійшло в історію висококультурним містом. У розвитку міста активно беруть участь особистості, які тут народилися: істотно впливають на прогресивну долю Бардієва та його околиць.
Найвидатнішим вченим руського походження з Бардієва був Амброзій Бардіївський. Він закінчивКраківський університет, навчаючись на кафедрі астрономії й у 1486 році написав свою найбільшу працю «Tabulae», яка зберігається і сьогодні у відділі рукописів наукової бібліотеки університету.
Наразі, монументальний храм Святого Егідія 13 століття являє собою найціннішу пам'ятку міста. Його винятковість підтверджується одинадцятьма стулковими вівтарями, а також тим, що він віднесений до національних пам'ятників культури. Прикрасою прямокутної площі міста є ратуша, збудована в стилі готики, з високими щитами, двосхилим дахом та сходовим ліхтарем. Неподалік від центральної площі розташований комплекс будівель колишніх європейських лазень і синагог кінця 18 століття.
Як виявилось, українці також залишили слід в історії та архітектурі міста. Собор святого Егідія зводив видатний архітектор XV ст. Микола з Бардієва (1448–1458), а вже пізніше його справу продовжили Степан з Кошиці Кошиць. До виготовлення 11 вівтарів було залучено лемківських майстрів.
В Ратуші існує Шариський музей з колекцією місцевих українських ікон XVI ст. пензля Т. Жебрацького. А культурною візиткою міста є щорічний фестиваль художньої самодіяльності "Маковицька струна".
Відрадно відмітити, що серед багатьох міст-побратимів, Тячів має словацьке місто Бардієво.
м.Негрешть-Оаш (Румунія) - www.negresti-oas.ro
Угода про співпрацю укладена і підписана 01 жовтня 2006 року у м.Тячів під час святкування 677-ї річниці від першої історичної згадки про мкороноване місто Тячів - Дня міста
Негрешть-Оаш – місто у повіті Сату-Маре в Румунії. Адміністративно місту підпорядковані села: Луна; Тур. Розташоване на відстані 433 км. на північний-захід від Бухареста, 41 км. на схід від Сату-Маре. Перша документальна згадка про місто Негрешть-Оаш датується 1270 р. і згадується у листі угорського короля Стефана.
За сучасними підрахунками Негрешть-Оаш складає 15185 жителів. Місто володіє багатьма природними ресурсами і працює над розвитком туризму. Варто відмітити, що Негрешть-Оаш – одне із найкрасивіших районів Трансільванії, який вражає традицією, культурою і мальовничими краєвидами. У місті знаходиться історичний музей ручних виробів. Румунське місто славиться неабияким розвитком культури, недарма ж його нарекли «культурною столицею Сату-Маре». Адже протягом року в місті проходять численні культурні заходи, які показують найвищий ступінь мистецтва й залучають до цього творчу еліту Румунії. Негрешть-Оаш має налагоджену співпрацю з містами-побратимами із Франції, Угорщини та України.
м.Нодькалло (Угорщина) - www.nagykallo.hu
Перше місто-побратим. Співпраця розпочалася ще у роки, коли міським головою був Золтан Мечей. Надалі Угода про відновлення співпраці укладена і підписана 25 вересня 2004 року в м.Нодькалло під час святкування Дня міста.
м.Ясберень (Угорщина) - www.jaszbereny.hu
Угода про співпрацю укладена і підписана 09 серпня 2009 року в м.Ясберень під час зустрічі усіх міст-побратимів
м.Боктоловрантгазо (Угорщина) - www.baktaloranthaza.hu
Угода укладена і підписана 03 жовтня 2008 року в м.Боктоловрантгазо під час святкування Дня міста
м.Вац (Угорщина) - www.vac.hu
Угода про спіпрацю підписана 02 жовтня 2011 року в м.Тячів в рамках святкування 682-ї річниці від першої історичної згадки про короноване місто Тячів.
м.Балмазуйварош (Угорщина) - www.balmazujvaros.hu
Угода про співпрацю підписана 27 січня 2015 року в м.Тячів в урочистій обстановці у залі нової адмінбудівлі міської ради.
м.Тушин (Польща) - http://www.tuszyn.info.pl/
Угода про співпрацю підписана 24 вересня 2016 року в м.Тячів в рамках святкування 687-ї річниці від першої історичної згадки про короноване місто Тячів.
XVIII район Будапешта (Угорщина) - http://www.bp18.hu/
Угода про співпрацю підписана 24 жовтня 2016 року
м.Яблунков (Чехія) - http://www.jablunkov.cz/
Угода про співпрацю підписана 10 травня 2017 року
м.Наход (Чехія) - http://www.mestonachod.cz/
14 червня 2019 року у містечку Наход, за участі гетьмана Кралово-Градецького краю Штефана Їрджі та його заступників, Тячівський міський голова Іван Ковач та староста м. Наход Ян Бірке скріпили підписами угоду про співпрацю. Згідно підписаного документа громади двох міст – Тячів та Наход – тісно співпрацюватимуть у сферах освіти, медицини, культури та інших соціальних послуг.
м.Хотеборж (Чехія) - https://www.chotebor.cz/
15 червня 2019 року у рамках святкування Дня міста Хотеборж, мер міста Тячів Іван Ковач та староста чеського містечка-іменинника Томаш Шкарід підписали угоду про співпрацю, згідно з якою міста Тячів (Україна) і Хотеборж (Чехія) стали побратимами. У підписаному документі йдеться про співпрацю у сфері культури, освіти, спільних соціальних проектах, обмін досвідом роботи в різних сферах.