Тячівська громада
Закарпатська область, Тячівський район

м.Тячів

       Місто Тячів було засновано у середині XIII ст., хоча люди тут жили значно раніше. Зокрема, 1967 р. біля консервного заводу виявлено рештки поселення І-ІІ століть н. е., матеріальна культура якого є продовженням місцевих традицій куштановицької культури (VI-ПІ століття до н.е.). В документах різних історичних часів можна знайти посилання на назву міста у цій місцевості, що за фонетичним складом дуже нагадують сучасну назву. Найвідоміші з них це: Thechew (1336), Techew (1406), Teczyo (1453), Thewche (1459), Tetso (1851). Знаходили і інші назви: Tetz, Tehez, Tetzo, Tyacsiv, Tyacsevo, Tecsev.

 - 1329 p. король Карл Роберт відніс населені пункти Тячів, Вишкове, Хуст, Довге Поле і Сігет до розряду «королівських» (коронованих) міст. Населення яких мало особливі привілеї;

 - 1406 і 1453 р. Королівські грамоти знову засвідчують приналежність Тячева до коронних міст і підтверджували віль­ності й привілеї його жителів.

 - 1504 р. привілеї мешканців цих міст були дещо доповнені і розширені у зв’язку з тим, що під час воєн з Туреччиною ці землі було спустошено васалами султана. Однак відомо що дворяни й бідніші міщани Тячева які брали участь у повстанні селян під керівництвом Д. Дожі. Після того як їх виступ було придушено, вони були обкладені спеціальною даниною.

 - 1551 р. Цього року всі мешканці міста отримали право вільно використовувати землю, випасати худобу у королівських лісах, ловити рибу в річках, вести торгівлю без сплачування мита. Але в той самий час вони були зобов’язані постачати провіантом гарнізон який був розташований у Хустського замку, сплавляти сіно до Вилока на власних човнах, давати казні овець.

 - 1629 р. мешканці Тячева пере­возили вино з села Шеркез (сучасна територія Угорщини), доставляли вантажі солі, ремонтували замок. Мешканці міста  страждали не лише від свавілля комен­дантів замку, ай від грабежів, які чинило австрійське військо, розквартироване на Мармарощині.

 - 1685-1686 р. шкода заподіяна австрійськими солдатами жителям Тячева, становила 9589 форинтів. Відомо що солдати забирали зерно, худобу, сіно, одяг. Крав­ці і шевці змушені були безплатно працювати на військо, а міщани перевозити вій­ськові вантажі.

 - 1701р. Тячів користувався правом самоврядування, мав свою печатку із зображенням орла;

 - 1703-1711 р. тячівці брали участь у війні Ф.Ракоці. Поблизу міста діяли так звані гуцульські загони, ватажками яких були О. Микуляк, Г. Пинтя, Ф. Бойко та інші. Про їх діяльність один з повстанців - Іван Теренчук - у серпні 1703 р. на суді розповідав: «Напалисьмо на маєтки тячівських панів. Було нас 250 чоловік. Напавши, ми позабирали від них все, що могли, і понесли в Бескиди». 1705 р. у визвольну армію з Тячева пішло 100 чоловік, а ще через три роки місто послало в загони куруців 45 рекрутів і виплатило їм платню за 2 місяці наперед, забезпечило їх одягом і зброєю. В рядах повстанців перебували І. Федір, С. Дебрецені, М. Банкі, А. Касов, М. Нодь та інші. Міські власті звільнили від по­датків ті сім’ї, члени яких знаходились у національно-визвольній армії, за що піз­ніше були жорстоко покарані Габсбургами.

 1870-х р. у Тячеві інтенсивно почало розвиватися садівництво. Звідси вивозились яблука не тільки у сусідні комітати, але й далеко за межі Угорщини, і передусім у Німеччину.

 - 1889 р. тут виникла ощадкаса, згодом - торговельний банк

 - 1909 р. утворена и центральна ощадкаса.

 - 1904 року. Шімон Голлоші разом з своїми учнями, серед яких було немало і російських художників, виїжджав із Мюнхена на малювання етюдів у Тячів

 - 1914 р. він пере­ніс сюди і свою майстерню, де написав ряд картин, що експонуються в Націоналі лій галереї м. Будапешта. Напередодні та в роки першої світової війни у місті по­бували українські та російські художники М. Фаворський, О. Тихомиров, К. Зефиров, О. Могилевський, К. Корбут, О. Браз. Разом з ними дружньо працювали польські, швейцарські, німецькі, французькі митці. Майстерня Ш. Голлоші знаходилася на лівому березі Тиси, біля підніжжя гори Нересені.

 - 1919 р. в Тячеві обрали міську Раду и складі 50 чол., за яку з 2400 виборців проголосувало 2342. В другій половині квітня війська боярської Румунії захопили місто. Радянська влада була повалена, але пам’ять про неї надовго залишилася в серцях тячівських жителів.

 - 1910-1939 р. у Тячеві працював відомий письменник і педагог О. Маркуш. Тут він писав підручники та читанки для початкових шкіл, оповідання, редагував молодіжний часопис «Наш рідшій край».

 -1939 р. Тячів окупували гортіївські війська.

 - 1940 року в місті перебував угорський письменник Жігмонт Моріц, який збирав матеріали для твору «Село за горами».

 - 1944 р. О. Маркуш переселився до м. Хуста.

 - 1944 р. У місто вступили радянські війська. У місцевому кінотеатрі відбулися вибори міського Народного комітету з 36 чоловік.

 - 1946 р. відкрито промкомбінат, до складу якого увійшли націоналізовані раніше невеликі майстерні (шевська, малярська, деревообробна та інші), а 1962 р. на його базі утворено металозавод; з цехами - штампувальним, залізних виробів і складання дверних замків.

 - 1947 р. створено артіль «Меблевик», яка з часом перетворилася на меблеву фабрику, яку в 1963 р. приєднано до Тересвянського деревообробного комбінату і перетворено на меблевий цех. 

- 1961 р. організовано комбінат по­бутового обслуговування, який через 5 років мав 17 виробничих точок. Тоді же активно працювали сироварний завод і хлібокомбінат.

 - 1964 р. поставлено пам’ятник Л. Кошуту.

 - 1970 р. місто пережило велику повінь. Досі збережено знак з кам’яних брил, на якому відмічено рівень води у центрі міста під час того паводку.

 - 1973 р. відкрито професійно-технічне учи­лище.

 - 2000 р. в Тячеві почав функціонувати ліцей гуманітарного та природничого профілю з угорською мовою навчання - профільний заклад для обдарованої молоді, збудований на кошти угорського фонду Ійеша. За перші десять років випущено 312 учнів.

 - 2003 р. почав діяти перший в місті інвестиційний проект - товариство «Зеніт-Текс». У приміщенні колишнього заводу «Зеніт» італійці облад­нали трикотажний та швейний цехи, де шили жіночий та чоловічий одяг.

 - 2004 р. засновано міську газету «Тячів», створено Тячівське міське комунальне підприєм­ство «Міськжитлокомунгосп».

 - 2005 р. введено в експлуатацію будівлю районної податкової інспекції. Відкрито українсько-угорське ТОВ „Авантекс-Україна” по виготовленню швейних виробів, українсько - білоруське ДП „Ламелла” по деревообробному та меблевому виробництву, приватні підприємства з деревообробки, виготовленню м’яких та корпусних меблів, опалювальних приладів, автотранспортне підприємство.

 - 2006 р. облаштовано площу Туряниці, де замінено бруківку, встановлено лавиці, впорядковано сквер ім. Голло- ші з відкритим там 1992 р. пам’ятником. Продовженням цих робіт стала рекон­струкція міського фонтану, який у 1980-их роках функціонував усього декілька місяців. Фонтан відроджено завдяки спільним зусиллям керівництва міської, ра­йонної ради та райдержадміністрації.На площі біля фонтану замінено дорожнє по­криття на нову бруківку, тут вже розбито клумби для зелених насаджень

 - 2008 р. відновилася роботу міського кінотеатру ім.Т.Шевченка, який знаходився у занедбаному стані впродовж останніх 10 років. Його оснащено спеціалізованим обладнанням: сучасною системою стереозвуку, широкоформатним екраном, встановлено 150 крісел.

 - 2009 р. відкрито завод «Шкала-Енерджі» по виготовленню пеллетів - паливних гранул з відходів деревини. Старт даного виробництва є реалізацією важливого інвестиційного проекту, що має неабияке значення для розвитку еконо­міки району.

 - 2010 р. відбулося урочисте відкриття фонтану та прилеглої території, які стали пре­красним місцем для проведення дозвілля. Цього ж року  було відроджено історичну пам’ятку Тячева - мону­мент тячівцям, які загинули у Першій та Другій світових війнах.

 - 2011 р. Тячів переміг в обласному конкурсі на звання "Населений пункт найкращого благоустрою і зразкового гро­мадського порядку”, тоді ж реконструйовано пл. Поштову.

 - 2012 р. Верховна Рада України затвердила розширення меж Тячева, додавши йому 1380, 34 га і затвердивши загальну площу у розмірі 1993, 34 гектари.

Більш детальна інформація

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чи переглядаєте ви YouTube -канал Тячівської громади?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь