Тячівська громада
Закарпатська область, Тячівський район

Роми  в Україні

Дата: 14.11.2024 13:05
Кількість переглядів: 15

Фото без описуПерші писемні згадки про циган на українських землях, що входили до Великого Князівства Литовського і Королівства Польського, відносяться до початку XV ст. (грамоти польських королів, львівські актові книги, Статути Великого князівства Литовського). У Речі Посполитій після 1624 р. циган підпорядковували управлінню і суду старшин – т. зв. циганських королів, які при призначенні отримували королівську грамоту. Ця посада проіснувала до кінця XVIII ст.

У Гетьманщині із середини XVII ст. цигани, спорадично розселені серед українського населення, були приписані до козацьких полків. Переписом 1732 р. слобідських козацьких полків зафіксовано 4500 циган, з яких лише 11 осілих. Для збору податків у XVIII ст. в Лівобережній Україні створено інститут полкових отаманів «циган малоросійських». Отаманів призначали відкупщиками оброку з циган; останнім циганським отаманом 1763 р. було призначено В. Міненка. Указ Правительствуючого Сенату 1766 р. визначив оподаткування циган у Слобідсько-Українській губернії (у 1779 р. – 402 особи). Указ Правительствуючого Сенату 1783 р. передбачав, «щоб усі вони [цигани] в зручних і пристойних місцях поселені були і бездозвільно ніде не вешталися», циган зараховували до державних селян. Від’їзди з місць проживання дозволялися лише за наявності виїзних документів. Опис Київського намісництва 1786 р. зафіксував у цьому регіоні 2068 циган.

1792 р. видано указ російської імператриці Катерини II «Про залишення на колишньому окладі прийшлих із Малоросії в Катеринославську губернію різного звання людей; про причислення всіх циган, які в тій губернії живуть, до поселян казенного відомства; про стягнення з них поземельних грошей і про дозвіл їм записуватися в міщанство і цехи». В указі 1800 р. згадується, що в губерніях цигани вийшли в купці та міщани. З появою циганських хорів та оркестрів виокремився прошарок артистів. Поміщики відпускали циган на сезонні заробітки традиційними промислами. Після приєднання Бессарабії до Російської імперії в Бессарабській області число циган збільшилося з 221 родини в 1812 до 1135 родин в 1839 р. Їх намагались оселити на землі. 1838 р. осілих і кочових коронних циган краю (4883 особи) підпорядкували управлінню Дунайського козацького війська, мотивуючи це тим, що цигани «за природою прихильні до коней і найкращі коновали й ковалі». На поч. 1850-x рр. цигани становили 22,7 % війська, до якого були зараховані разом із землями. Цигани боролися за вихід із війська, і більшість із них відрахували з козацького стану.

1839 р. російський імператор Микола І підписав указ, за яким до 1841 р. треба було розселити циган у казенних поселеннях. У Київській губернії було «задворено» 160 родин. 1866–1917 рр. ця політика в Російській імперії була послаблена. Щодо циган Закарпаття, яке входило до Угорського королівства (у складі держави Габсбургів / Австро-Угорщини), провадилася політика асиміляції (мадяризації). У роки Першої світової війни в Закарпатті циганам – угорським підданим – у 1916 р. було заборонено кочувати; військовозобов’язаних забирали до війська, решту примусово розміщували в поселеннях. Це стало одним із факторів міграції частини циган до Російської імперії.

В УСРР перепис 1926 р. зафіксував 13 750 циган, у Криму – 1300 циган. Крім того, десятки тисяч циган кочували. Восени 1927 р. РНК УСРР ухвалила постанову «Про організацію виробничих артілей циганів та про заходи стимулювання: переходу кочуючих циганів до кустарної виробничої діяльності». У Києві, Полтаві, Харкові, Одесі, Вінниці та інших містах були відкриті циганські напівпрофесійні та аматорські музично-хореографічні колективи. Упродовж 1928 р. в пд.-сх. округах України на осілий спосіб життя із зареєстрованих 1218 сімей (5302 особи) на Харківщині перейшло 417 сімей, Херсонщині – 96, Одещині – 68, Лубенщині – 42, Миколаївщині – 20. 1930–1932 рр. у Сталінській окрузі оселилося 420 сімей, Подільській окрузі – 110, Бердичівській окрузі – 108, Тульчинській окрузі – 101 сім’я. У містах цигани-чоловіки працювали в кустарних майстернях, на заводах, фабриках, жінки – у виробничих артілях, торгівлі. З початком колективізації сільського господарства в УСРР / УРСР почалася організація циганських колгоспів. Сільське циганське населення під час Голодомору 1932–1933 років в УСРР в намаганні врятуватися поверталося до кочування, частина виїхала з України.

(Джерело: Наулко В. І., Зіневич Н. О. Цигани в Україні //

Енциклопедія історії України: У 10 т. – Т. 10: Т–Я. –

Київ: Наукова думка, 2013. – С. 476–479)


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чи переглядаєте ви YouTube -канал Тячівської громади?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь